Památky v Praze

Co v Praze navštivit?


1. Pražský hrad

Náš seznam se musí začínat Pražským hradem, jehož prostorová i historická dominance v Praze je mimochodem mimořádná - jen málo velkých měst dnes leží na úpatí míst, která jim v minulosti i dnes vládla, byť symbolicky. Pojem Pražský hrad je vlastně trochu zavádějící, neboť rozsáhlý komplex budov na kopci zvaném Opyš (což je historický název pro klesající konec úzkého táhlého kopce, zvaného ostrožna), nebyl nikdy pouze hradem v úzkém slova smyslu, tedy pouze obydlím šlechtice. Už Přemyslovci pojali celé toto území mnohem šířeji a soustředili tu kromě vlastního mocenského sídla také hlavní církevní budovy, klášter, či domy svých příznivců. Postupem času se účel některých budov měnil, ale komplex jako takový zůstal zachován. Vyhradíte-li si na prohlídku všech částí Pražského Hradu celý den, nebudete litovat, ani se nudit - naše hlavní státní sídlo má mnoho podob a poutavých příběhů, kostely, zahrady, věže, paláce, galerie, pokladnice, ale i obchůdky, restaurace, kavárny - od něčeho pro každého návštěvníka.

2. Václavské náměstí

Číslo dvě dostává na našem seznamu Václavské náměstí - moderní centrum města. Původně koňské tržiště, největší v zemi, založené kolem poloviny 15.století. Ačkoli je architektonicky namíchané ze stylů 19. a 20.století, a jeho "viditelná" historie tedy není dlouhá, je od vzniku republiky v roce 1918 moderním centrem života Prahy i celé země. Určitě jste někdy viděli fotografie nacistů, projíždějících po něm v březnu 39, nebo fotografie Václava Havla nad demonstranty s klíči v ruce v prosinci 1989. Podobných slavných snímků je za ono víc než století existence Českého státu nepočítaně. Václavské náměstí je místem, kde se lidé setkávají, aby vyjádřili svoji vůli, touhy, a nespokojenost, a často jsou to okamžiky, které ovlivnily dějiny celé země.

3. Karlův most

Číslo tři má na našem seznamu Karlův most - dle mnohých jeden z nejhezčích mostů na světě, a to zejména díky řadám barokních světců, které jej symbolicky střeží. Není to most ani veliký, ani dlouhý, nemůže se chlubit žádnými technickými vymoženostmi, a přesto má pro většinu lidí jakousi zvláštní přitažlivost, snad i díky výhledům, které jsou z něj k vidění. Ale můžete-li, naplánujte si návštěvu mostu na nějakou brzkou ranní či noční hodinu, protože po většinu dne je plný lidí. Jeho kouzlo se pak zvyšuje úměrně úbytku lidí, kteří na něm právě jsou...

4. Staroměstské náměstí

Číslo čtyři? Staroměstské náměstí, radnice a orloj. Přesto, že jsou tato místa povětšinou plná návštěvníků, musíte je vidět. Nezapomeňte přitom na Týnský chrám, jednu z nejstarších gotických staveb na náměstí, nebo důkladnou prohlídku interiérů radnice včetně radniční věže, z níž je dechberoucí výhled na celé město.

5. Národní divadlo

Národní divadlo sehrálo obrovskou roli při formování české národní identity ve druhé polovině 19.století a je tak místem, kam by se měl každý Čech podívat, i kdyby třeba jen jednou za život. Nechcete-li shlédnout některé z jeho mnoha operních, baletních či činoherních představení, pak se můžete objednat na komentovanou prohlídku této krásné neorenesanční budovy na nábřeží Vltavy. Určitě stojí za to...

6. Obecní dům a Rudolfinum

Pamětihodnosti číslo šest jsou dvě: náleží téměř do stejného období a slouží stejnému účelu, ale jsou zcela rozdílné. Je to Obecní dům a Rudolfinum - koncertní sály, galerie, místa sloužící múzám a umění. Obě jsou domovem významných hudebních těles - v Rudolfinu sídlí Česká filharmonie, zatímco Obecním domě FOK - Symfonický orchestr hlavního města Prahy. Obě nabízejí velké galerijní prostory, využívané k výstavám českého i zahraničního umění. A obě jsou architektonicky zcela odlišné. Těžko uvěřit, že byly postaveny v rozmezí pouhých 25 let.

7. Klášter svaté Anežky České

Šťastná sedmička náleží Klášteru svaté Anežky České - nejen pro jeho architektonickou krásu a zachovalost, ale také kvůli krásné expozici starého románského a gotického umění, kterou skrývá. Nehledě na historický význam tohoto kláštera: byl prvním místem v Praze, určeným pro zdravotní péči a pomoc nemajetným a chudým.

8. Národní galerie

Naší další volbou je naopak sídlo moderního uměni Národní galerie v Praze: Veletržní palác. Velkoryse pojatá konstruktivistická budova postavená pro účely veletrhů všeho druhu meziválečné éry hostí dnes to nejlepší, co český stát i někteří soukromí sběratelé získali od konce 19. století do dneška. Najdete tu skvělá díla impresionistů, pointilistů, fauvistů, i všech pozdějších uměleckých směrů, zkrátka pastvu pro oči pro každého obdivovatele moderního umění.

9. Tančící dům

Devítku udílíme Tančícímu domu: jednak proto, aby byla v naší desítce nějaká budova postavená v nedávné minulosti, a pak také proto, že tančící dům opravdu tančí, je krásný pohled na něj i z něho, vydáte-li se do restaurace či kavárny, které v jeho horních patrech sídlí, nebudete litovat.

10. Petřín a okolí

Na závěr máme jednu trasu. Abychom v našich doporučeních mysleli i na děti, zde je jeden půldenní částečně pěší výlet pro rodiny: vydejte se lanovkou na Petřín, obejděte Růžovou zahradu i legendární zrcadlové bludiště, vylezte na Petřínskou rozhlednu a můžete děti vzít i do Štefánikovy observatoře.

A příjemnou procházkou po vrstevnici Petřínského kopce dojdete až k výhledu pod Strahovským klášterem, místu, kde se člověk s Prahou často symbolicky vítá i loučí.

Užijte si to!